A Tungsram megjelent az okos irodaházak világában
Az OfficeXPO irodatér kiállításon a Tungsram számos innovatív megoldást mutatott be a nagyközönségnek. A smart iparágról és a vállalat új applikációjáról beszélgettünk Zsivola Gabriellával, a Tungsram Okos Megoldások Üzletágának vezetőjével.

– A Tungsram egyik stratégiai célja, hogy egyre nagyobb szerepet játsszon a proptech iparágban, amely az ingatlanok, épületek és összességében a városok „okosítását” jelenti. Hogyan halad a koncepció megvalósítása?
– A Tungsramra az ingatlanszakma és a városvezetés képviselői ma már egy komplex gyártó és szolgáltató nagyvállalatként tekintenek, amely a hagyományos fényforrás-gyártás mellett újfajta termékeivel és szolgáltatói szemléletével új piacokra tör be. Az ingatlanszakma részére ma már a Tungsram egy széles körű okos megoldás-portfoliót tud felmutatni, amelyben olyan innovatív fizikai (hardveres) és digitális megoldások találhatók, amelyek képesek erősíteni a környezeti fenntarthatóságot, az üzleti hatékonyságot és az épületben tartózkodók komfortérzetét. A Tungsram portfólióját stratégiai partnereivel együttműködésben egy technológiai megoldás- és szolgáltatás-integrátori modellben építi, saját belső kompetenciáira alapozva.
– Az irodapiacon számos proptech alkalmazás, lehetőség indult el hódító útjára, izgalmas terület például a létesítménygazdálkodás, ahol egyre több technológiai újdonság jelenik meg. Milyen megoldásokat kínál jelenleg a Tungsram az FM-ágazatban?
– Az idei évben a Tungsram Csoport saját terméke lett az ArchiFM, miután a vállalat többségi részesedést szerzett a szoftverfejlesztő cégben. Az ArchiFM egy felhőkörnyezetben vagy helyszíni telepítéssel elérhető, BIM alapú eszköz-, létesítmény- és ingatlan-menedzsment szoftver, amelynek segítségével a karbantartás és üzemeltetés költsége csökkenthető, míg minőségében jelentős javulást lehet elérni. Pontosan tervezhetővé és visszamérhetővé válnak az épület karbantartási és üzemeltetési tevékenységek, amely egyrészt önmagában is ösztönöz a jobb munkavégzésre, másrészt feltárja a hatékonyságjavítás lehetséges pontjait. Egy épület életciklusát tekintve igen jelentős költségmegtakarítást hozhat, hiszen összevetve az épület induló beruházási költségével, az üzemeltetés és karbantartás a teljes életciklus alatt annak mintegy tízszeresét teszi ki. Az ArchiFM a CAD alapú működés biztosítása mellett bármely ERP rendszerrel is integrálható, így működése egy vállalat többi folyamatával harmonizálható, valós időben szinkronizálható.
– Miközben beszélgetünk, itt állunk a Tungsram standjánál az OfficeXPO kiállításon, ahol egy hatalmas okostelefon-installációt is láthatunk. Ez mit jelképez pontosan?
– Ez a Tungsram új alkalmazását mutatja be, amely azért különleges, mert a kültéri és beltéri navigáció egyetlen applikációban egyesül, vagyis ötvözi a kültéri és a beltéri szolgáltatásokat, így összességében minden szükséges szolgáltatás egy helyen elérhető. Az applikáció számos lehetőséget biztosít, így többek között jelezheti a bérlőknek vagy a látogatóknak, hogy melyik tárgyalóban lesz a megbeszélés, melyik az ehhez legközelebb eső parkolóhely a mélygarázsban, majd az épületen belül mutatja, hogy melyik a legjobb útvonal a helyszín megközelítésére. A kültéren GPS-alapú navigációt használunk, míg beltéren Bluetooth segítségével közlekedhetünk egy méteres pontossággal. A fejlesztésünk egyik kiemelt eleme volt a két technológia integrációja.
– Mire használhatják még az alkalmazást a felhasználók az irodában?
– A beltéri funkcióban a navigálás mellett számos információ birtokába juthatunk, hiszen megtudhatjuk, hogy hányan tartózkodnak az adott tárgyalóban, vagy éppen milyen a levegő minősége, és ha túl magas a széndioxid-szint, akkor az épületautomatizálási rendszer friss levegőt juttathat az adott helyiségbe. Ha pedig üres a tárgyaló, akkor a rendszer automatikusan lekapcsolhatja a világítást, szabályozhatja a hűtés-fűtést. Folyamatosan tudjuk ellenőrizni a tárgyalók kihasználtságát, de ugyanígy adatokat gyűjthetünk arról, hogy az iroda vagy az irodaház egyes helyiségei a különböző idősávokban mennyire vannak kihasználva, így a bérlők tudják a beltéri kialakítást optimalizálni, amely a költséghatékonyság egyik eszköze lehet. De az okos parkolási rendszer keretében szenzorokkal is vizsgáljuk a kihasználtságot, amelynek elemzése után ismét következhet az optimalizálás.
– Milyen referenciákkal rendelkezik a Tungsram új applikációja?
– A szentendrei ÉMI Építőipari Tudásközpont az első referenciaprojektünk, ahol egy beltéri navigációs rendszert fejlesztettünk ki. Az alkalmazás segítségével az ide látogatók könnyedén megtalálhatják az épület által bemutatott különböző innovatív, energiahatékony megoldásokat, illetve azokról az alkalmazás révén egy rövid leírást is kapnak. Nyáron pedig ugyanitt, az ÉMI ipari park területén zajlott a nemzetközi Solar Decathlon Europe egyetemi innovációs házépítő verseny, ahol a Tungsram egy kültéri navigációs rendszert is telepített, így az ide látogatók gyorsan megtalálhatták a verseny során felépített mintaházakat, miközben a legfontosabb infókat is megismerhették.