Az építőipar és a kiskereskedelem is pörgeti a GDP-t
Az ingatlanpiac mint a gazdaság lakmuszpapírja kiválóan megmutatkozik a rekordnak számító 5,2%-os negyedéves GDP-növekedésben. Az építőipar és a fogyasztás továbbra is stabilan növekszik, bár utóbbi bővülése arányaiban csökken. Nem véletlenül újítják meg a plázákat, hipermarketeket, üzleteket, és nem véletlenül épülnek új lakások, irodaházak.
A GDP a szezonálisan és naptárhatással kiigazított kiegyensúlyozott adatok szerint 5,2 %-kal nőtt a harmadik negyedévben az előző év hasonló időszakához képest, jelentette második becslése alapján a KSH. Az év első három negyedévében pedig 4,8 százalékkal nőtt a GDP a múlt év azonos időszakához mérve. Ilyen növekedési ütemre 1995 óta nem volt példa, és az adatok jó alapot biztosítanak arra, hogy 2019-ben is akár 4 % körüli GDP-növekedéssel számolhassunk. Bár a bizonytalan nemzetközi tényezők, a gazdaság szerkezete és az uniós támogatások intenzitásának visszaesése befolyásolja a jövő évet. A szakértők, közgazdászok mindenesetre korábban túlnyomó részben alábecsülték a GDP-adatot.
A növekedés ráadásul úgy valósulhatott meg, hogy közben az autóipar termelése és exportja visszaesett. Az összetevők között az építőiparban termelt új érték 7,6 százalékkal nőtt az előző negyedévben is kimagasló 7,3 százalékos emelkedés után. A háztartások tényleges fogyasztása 4,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A beruházások 20 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, az építési beruházások volumene még nagyobb ütemben nőtt, mint a gépek, berendezések vásárlása.
Lakásátadások és fogyasztás
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a beruházások növekedését a következő negyedévekben támogatja a lakásátadások várható hulláma is, amit ezen kívül az irodapiaci, ipari, állami és uniós támogatású beruházások is élénken tartanak. Szerinte az autóipari termelés is nagyobb sebességbe kapcsolhat. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője azt emelte ki, hogy az ipar és a szolgáltató szektor lassuló bővülését ellensúlyozta az építőipar továbbra is dinamikus növekedése és a mezőgazdaság jó teljesítménye.
Nyeste Orsolya, az Erste bank szenior makrogazdasági elemzője MTI-s kommentárjában kiemelte, a belső kereslet impozáns bővülése jelentette a GDP növekedés hajtóerejét. A lakossági fogyasztás növekedését tovább segítették az emelkedő reálbérek, amelyek jövőbeni emelkedése miatt továbbra is magas maradhat a fogyasztói bizalom. Lassulhat viszont a beruházások növekedési üteme az unióból érkező források beáramlásának fékeződésével, illetve a beruházási ciklus kifutásával párhuzamosan.
Így teljesített a kiskereskedelem
Októberben a kiskereskedelmi üzletek forgalma a nyers adat szerint 6,6 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 5,7 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét. Az adatok a forgalom növekedésének gyorsulását jelzik a korábbi hónaphoz képest. Az elemzők szerint a következő hónapokban is fennmarad a retail forgalom növekedése, de az ütem jövőre már lassulhat, amely persze részben a magas bázisnak is köszönhető.
Összességében a tavalyi egész éves 5,6 százalékos növekedéshez képest idén jobb adattal kalkulálhatunk, vagyis 6% fölötti érték is kijöhet a végén, hiszen még csak most jön a Fekete Péntek után a karácsonyi láz. A teljes decemberi kiskereskedelmi forgalom rekordmértékű, 6 százalék feletti növekedésére számít az Országos Kereskedelmi Szövetség, várakozásuk szerint az év utolsó hónapjának forgalma megközelítheti az 1200 milliárd forintot. Vámos György főtitkár szerint a magyar gazdaság növekedése, a bérek emelkedése, illetve a kormányzati családpolitikai intézkedések miatt több pénz van a családoknál, ennek köszönhető a kiskereskedelmi forgalom erőteljes bővülése.
Fotó: Etele Plaza