A világ legjobb magyar fürdője így lett semmivé
Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy Herkulesfürdő valahol a Déli-Kárpátok között, ahol a Monarchia idején káprázatos fürdőélet virágzott. Ma meg por és hamu – kis túlzással.
Nem sokan emlékeznek már Herkulesfürdő (románul Băile Herculane) aranyéveire, pedig anno a századforduló (19-20. század) egyik legmenőbb fürdője volt a Monarchiában, amely méltán vetekedett Karlsbadtal (Karlovy Vary) is. A sikertörténet pedig úgy kezdődött, hogy 1773-ban egy bécsi orvos megállapította: az itteni gyógyvíznek csodálatos gyógyító ereje van. Ferenc József is ellátogatott a településre 1852-ben és ezután felkapta a hírnév a festői városkát. Rohamléptékben fejlődött a fürdőváros, sorra épültek az elegáns paloták, fürdőházak, amelyek ma már iszonyatos mértékben lerobbantak. Az egyik leglátványosabb épület az ún. Szapáry Fürdőház volt, amelyet a folyópartra terveztek. Mai állapotában is látszik, hogy mekkora volumenű épületről beszélünk.
A klasszikus régi üdülőteleptől kissé távolabb az 1970-es években hatalmas új fürdőtelepet építettek, amelynek szállodái a hazai panelépítészetet simán lekörözik. Gondolhatjuk akkor, hogy micsoda förmedvényeket telepítettek a látványos hegyek közé, a Cserna folyó festői völgyébe. Jelenleg a csodálatos épületek üresen tátongnak, némelyiket szeméttel pakolták teli, van, aki még a nagydolgát is a régi boltíves terekben végezte el. Egy-két szálloda működik ugyan, de ez csak gyenge utánérzete az aranykornak. Sőt, még a Cserna folyóba is ömlik néhány meleg vizes forrás, ahol kisebb fürdőmedencékben lazulnak a fürdőzők, miután ruháikat egy szabadtéri fogasra aggatják. Reméljük, egyszer feltámad hamvaiból a fürdőváros, ahová most is sokan látogatnak, csak hát a színvonal...