20 éve nem volt ekkora visszaesés a kiskereskedelemben
Áprilisban 10,2 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom. Az ok egyértelműen a járvány, azonban az elemzők szerint a májusi adatok már élénkülést mutathatnak az áprilisi mélypont után.

Áprilisban 10,2 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi üzletek forgalma a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt az előző év azonos időszakához képest - jelentette a KSH. Az előző hónapban, márciusban még 3,5 százalékkal nőtt a forgalom, mert tartott az élelmiszerek és gyógyszerek, gyógyászati termékek felvásárlása, és a kijárási korlátozások nem sújtották az egész hónapot. Ellenben az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból áprilisban 12,5 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene több mint duplájára, 103,5 százalékkal emelkedett.
Az áprilisi kiskereskedelmi forgalom csökkenését teljes egészében a koronavírus-járvány hatása okozta: a forgalom 10,2 százalékos csökkenéséből 17 százalékpontot magyaráz a járvány által előidézett veszélyhelyzet. A nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletek volumenindexe 26, míg az üzemanyag-forgalom 30 százalékponttal alacsonyabb annál, mint ami a korábbi adatok alapján becsülhető. Az élelmiszerüzletek forgalmán csak kis mértékben volt érezhető a koronavírus hatása.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője az adatokat kommentálva hangsúlyozta, hogy a forgalom 10,2 százalékos éves bázisú visszaesése kissé kedvezőbb, mint a piaci várakozás. A soha nem látott mértékű kiskereskedelmi visszaesés nem ismétlődik meg május folyamán, bár a korlátozások részben életben maradtak, az élelmiszer- és a nem-élelmiszer kereskedelem enyhe élénkülésére számít.
Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője kiemelte: azok az üzletek, amelyek vidéken május elejétől, a fővárosban és Pest megyében május közepétől újraindulhattak, várhatóan viszonylag gyorsan a korábbihoz hasonló forgalmat produkálhatnak, és a kiesett forgalom egy részét bepótolhatják. A következő hónapokban az áprilisinál kedvezőbb adatok várhatók, a májusi adat azonban a fővárost és Pest megyét érintő korlátozások, valamint ezzel párhuzamosan az elmaradt vásárlások bepótlása miatt jelentős bizonytalanságot rejt.
A várakozásoknak megfelelően a kiskereskedelmi üzletek forgalmában komoly visszaesést hozott az április, mert mindenütt érvényben voltak a kijárási korlátozások - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) az adatoka kommentálva. 81 hónapja tartó növekedés tört meg áprilisban, sőt, az összehasonlítható adatok gyűjtésének kezdete, 2000 januárja óta nem tapasztalt mértékű volt visszaesés. Ez azonban átmeneti jellegű, a folytatásban fokozatos javulás várható.
A csomagküldő és internetes kiskereskedelem ugyanakkor a tavaly áprilisi adatokhoz képest több mint kétszeresére növelte forgalmát, amely a teljes forgalom nyolcadát tette ki. A 114 milliárd forintos értékesítési volumen minden korábbi havi adatnál magasabb, több mint negyedével múlja felül az eddigi rekorder 2019 decemberi teljesítményt - hívta fel a figyelmet az ITM.
Az áprilisi mélypont után a folytatásban minden józan számítás szerint megkezdődhet a kilábalás. Bizakodásra ad okot, hogy a január-áprilisi adatok az előző év azonos időszakához képest szerény mértékű emelkedést mutatnak.
Fotó: shutterstock.com