A vállalatfelvásárlási piacon tarolnak az okos startupok
Tavaly és idén is sokszor szóba került, hogy a koronavírus miatt az e-kereskedelem és az okos technológiákkal foglalkozó vállalkozások szintet ugrottak. A vállalatfelvásárlási piacon is egyre markánsabb a proptech cégek és startupok népszerűsége a Memoori kutatása szerint.

A Memoori kutatóintézet nemrég bemutatott Startup-jelentése szerint az M&A, vagyis a vállalati felvásárlások piacán egyre több olyan cég kerül új tulajdonoshoz, amelyek okosépület-megoldásokat és -szolgáltatásokat kínálnak. Ezek a startupok vonzó célpontokká válnak az érdekeltek körében az ingatlanok életciklusának minden szakaszában, vagyis az IoT szinte minden ingatlanpiaci szegmensben és szakterületen kulcsfontosságú technológiává lép elő.
Az elemzésből kiderül, hogy 2019-ben és 2020-ban az M&A ügyletek 52%-a olyan cégekhez kötődött, amelyek az elmúlt kilenc évben jelentek meg a piacon. A globális tendenciát jelzi, hogy a világ számos országából említhetünk példákat a felvásárlások trendjeit bemutatva. Így például a Nordomatic, Skandinávia vezető BMS rendszerintegrátora jelentősebb kisebbségi befektetést jelentett be az Altacogni AB-ben, amely intelligens épülettechnológiával foglalkozik. A YIT, Finnország legnagyobb, tíz országban működő építőipari vállalata 20% -os részesedést szerzett a finn szoftvercég, a Nuuka Solutions-nél. A Vodafone dél-afrikai leányvállalata is 51% -os részesedést szerzett a helyi IoT.nxt startup cégben. A brit IoT-platform szolgáltató, a Wireless Logic a múlt hónapban megvette a norvég Com4 startupot.
Az elmúlt két évben csak a fizikai biztonsági termékek és megoldások kapcsán 23 akvizíciót azonosított az elemzés, itt a felvásárlók a portfóliójukat bővítették a látogatói menedzsment, az intelligens kaputelefon rendszerek, a felhőalapú hozzáférés-vezérlés és a videoanalitika szektor startupjainak innovációjával. Az Alarm.com például megszerezte az intelligens kaputelefon-szolgáltatót, a Doorportot, a Honeywell megvásárolta az ausztrál látogatókezelő rendszer szolgáltatót, a Sine-t, és még sorolhatnánk az akvizíciókat.
A közüzemi vállalatok, az olaj- és gázipari társaságok, valamint az energetikai szolgáltatók különösen nagy hangsúlyt fektettek az okosépületek piacán az új belépőkkel való kapcsolatok kiépítésére az épületenergia-gazdálkodásban, hiszen üzleti modelljeiket az energiahatékonysághoz, valamint a megújulóenergia-megoldásokhoz igazítják, hogy a jövőben is sikeresek legyenek.
Például a Saft, a Total leányvállalata felvásárolta a Go Electric Inc.-t, amely rugalmas energia-megosztási megoldásokat fejleszt a mikrohálózatok számára. Vagy éppen a Shell megszerezte a virtuális erőmű startupot, a Limejumpot, míg az Octopus Energy felvásárolta az Upside Energy-t, amely az energiaforrások kezelésére szakosodott felhőalapú platformszolgáltató.
Összességében az a konklúzió, hogy a bemutatott M&A trend a következő 2-3 évben is folytatódik, hiszen egyre több vállalat kívánja az IoT-képességeit fejleszteni, miközben újrastruktúrálják az üzleti modelljeiket, hogy továbbra is versenyképesek maradjanak.
Fotó: pixabay.com